פסיכותרפיה גופנית ביודינמית                                                                                                  גרדה בויסן


הפסיכותרפיה הביודינמית , שייכת לעולם הפסיכותרפיה הגופנית המגיע מזרם הפסיכותרפיה ההומניסטית. זו שיטת טיפול נפשית המתייחסת לכל הרבדים שלנו: פיסי, אנרגטי, נשימתי, רגשי, נפשי, פסיכולוגי ורוחני ולאחד השלם.
פסיכותרפיה גופנית ביודינמית, פותחה על ידי פסיכולוגית ופיזיותרפיסטית נורווגית בשם גרדה בויסן, ( עמה ועם צוות מוריה למדתי והשתלמתי במשך חמש  שנים, לפני כ20 שנים           בGerda Boysen center בלונדון, אנגליה).
זו תיאוריה ביולוגית של פסיכולוגיה המתמקדת בקשר האורגני בין גוף לנפש.
הרעיון הינו שעקרונות פסיכולוגיים אינם רק תיאוריה ורעיונות אלא כוח
אנרגטי אמיתי ומציאות נוירולוגית.                                                                                          
המושג ביודינמי ( ביו = חיים ,דינמי = כוח ) מתייחס לרעיון שכוח החיים זורם באופן טבעי וספונטני, אנרגיית החיים הינה כוח המניע אותנו ומביא אותנו לחיים בכל הרמות: פיסי, מנטלי, רגשי ורוחני.
 
הפסיכותרפיה הביודינמית מאמינה בכוח החיים המרפא, במגע אנושי והומניות בטיפול ובחיים בתור בסיס לריפוי וצמיחה.
וילהלם רייך, אבי הפסיכותרפיה הגופנית אמר:  "רגשות מודחקים מתהווים למתח שרירי בגוף" והניח את הבסיס להתפתחות  וחקר התחום בעולם ובארץ והפיכתו לזרם מהותי בעולם הפסיכותרפיה.
גרדה בויסן - ממשיכת דרכו של רייך, המשיכה  ואמרה: "בעורקים, ורידים ונימים , במערכת הדם שלנו יש זרימה של אנרגיה/כוח החיים, נשימה, רגשות ומיניות" וביססה את את הפסיכותרפיה הביודינמית על העקרון שכוח החיים או ביואנרגיה אשר זורם דרכנו בגלי הנאה , מעיר את חושנו ומאפשר לנו לחיות באושר וסיפוק עם עצמנו.

אחד מעקרונות השיטה הוא חיבור לאישיות הראשונית / Primery personality , שהיא המהות הפנימית שלנו , האיכויות , הפוטנציאל והאהבה שבתוכנו. הדרך לחיבור זה עוברת בתהליך טיפולי ולימודי של התבוננות בהגנות ודפוסי ההתנהגות והמחשבה שלנו ו"המסת השריון" שלנו שריון זה הוא בעצם כל אותם מקומות גופניים ונשימתיים , שעקב הדחקת רגשות וטראומות שונות, נהיו נוקשים יותר והשתריינו .
על ידי כך כוח החיים - האנרגיה הזורמת בתוכנו, הפסיקה לזרום בצורה בריאה ודינמית - מה שבהרבה מקרים יכול ליצור חוסר אנרגיה ודכאון.

המסת השריון בגישה זו מתבצעת בטכניקות מגע, שיחה עם הגוף, עבודת מודעות ואף שימוש בכלים טיפוליים נוספים לפי המטופל והקשר הטיפולי הנוצר: עבודה אנרגטית, נשימתית, עבודה עם קול , פסיכודרמה ויצירה.

התיאוריה הביודינמית טוענת שנוירוזה הינה התפתחות פיזיולוגית, לא פחות מאשר הינה התפתחות נפשית. כלומר, האדם מגלם או מממש את הנוירוזות שלו  בתוך גופו. כל רגש, תחושה ותסכול הינם בעלי השלכות פיזיולוגיות ונפשיות על האדם. כאשר רגש מסוים, באופן חוזר על עצמו , לא מבוטא והקונפליקט לא נפתר, הרגשות מושלכים על הגוף והנפש , השלכות אילו הופכות להיות כרוניות.
המתח בונה את עצמו , שכבה על גבי שכבה, עד שמתפתחים תסמינים נוירוטים, במקרים מסוימים בעיקר גופניים, במקרים אחרים התנהגותיים. תהליכים אילו קורים בעיקר שנות חיינו המוקדמות , בזמן שההתפתחות הפיסית, המנטלית והנפשית מתרחשת בילד.
בילדות בריאה , עם בטחון ואימון , יש לילד יכולת וכישורים לעכל נסיונות רגשיים , גם בעלי עוצמה. כאשר אדם מאבד את היכולת "להבריא את עצמו" או כתוצאה מטראומה לא מטופלת - תתפתח נוירוזה.
הטיפול הביודינמי מחפש את הדרך לבנות יכולת ריפוי טבעית ולהגיע לגרעין החי של האדם , לאישיות הראשונית.

עקרון נוסף ומהותי הוא ראיית המעי שבבטן בתור המוח הרגשי ( על פי מחקרים רבים ), והבנה שמערכת העיכול מבצעת הן את העיכול הפיסי והן מעכלת את הרגשות , תהליך עיכול זה נקרא "פסיכופרסטלטיקה"
ובעיכול זה הגוף מפנה שאריות כתוצאות מהשפעות הנשארות מתהליך רגשי.
כאשר אנשים חיים באווירה של מתח וקונפליקט, תהליך הפסיכופרסטלטיקה עובר דיכוי, כתוצאה מכך שרירי המעי מאבדים את היכולת התפקוד שלהם, תהליך שגרדה בויסן קראה לו שריון תאי, אין פריקה של מתח.
בטיפול ביודינמי העבודה הינה להחזיר למוח הרגשי את היכולות שלו לעיכול רגשי. זהו תהליך של זיקוק ביולוגי יסודי , שבו הנוירוזות מתנקות מהגוף, מרכז החיים של האורניזם משחרר את עצמו מהכיווץ והאישיות הבסיסית ראשונית, שאינה נוירוטית מתגלית ויכולה לבטא את עצמה.

 
פסיכותרפיה גופנית בטיפול זוגי
קורס לאנשי מקצוע מתחומים שונים , המעונינים לעבוד עם זוגות ולשלב בטיפול הזוגי, ...
[לידיעה המלאה]